Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

• Blackout perdelerin bakımı ve temizlenmesi akrilik Foam kaplamalı Blackout perdelerin kuru temizleme yapılması en uygun olanıdır. 

 

Düzenli olarak yapılan vakum ile toz alma işlemi perdelerin uzun süre parlak ve temiz kalmasını sağlar, temizlemenin gerektiği anda kuru temizleme yapılması önerilir. Perde üzerindeki bütün kanca, iğne ve ruletlerin çıkartılması gerekir. Rutubetsiz ortamda 5dk. süre ile florokarbon veya perkloretilen kimyasalı ile temizlenir. 49 C Dereceyi geçmeyecek şekilde kısa süreli kurutma işleminden hemen sonra perdeler yerine asılmalıdır. Rutubetli iken kesinlikle katlanmamalı veya üst üste gelecek şekilde konulmamalıdır. Eğer mutlaka yıkama yapılacak ise; bütün kanca, iğne ve ruletler çıkarıldıktan sonra, ağartıcı içermeyen hafif deterjanlı soğuk suda düşük hızda ve nazik programda yıkanmalıdır. Makineden çıkartıldıktan sonra düşük ısıda ve hızda nemi alınıncaya kadar kurutma yapılmalıdır. Çok fazla kurutma işlemi yapılmamalıdır. Hemen yerine asılmalıdır. Kumaş üst üste gelecek şekilde katlanmamalıdır. Düşük ısıda ütülenmelidir.

 

• Baskılı kumaşların yıkanması 30 C ısıyı geçmeyecek şekilde, sabun bazlı, ağartıcı içermeyen deterjanlar ile yapılmalıdır. Düşük ısıda ve hızda kurutma yapılabilir.

 

• Kenarları püsküllü, saçaklı ve kordonlu perde yastık ve örtülerin;  formlarını uzun süre korumaları için kuru temizleme yapılması tavsiye edilir.

 

• Yoğun kullanım alanlarındaki oturma gruplarında kullanılacak olan kumaşların en az 40.000-50.000 sürtünme katsayısına sahip olmaları gerekir. Günümüz teknolojisi ile 100.000 sürtünme katsayısında kumaşlar üretilebilmektedir.

 

• Yanmazlık ve kir-leke itici apreler aynı anda uygulandıklarında birbirlerinin özelliklerini bozduklarından; ihtiyaca göre en gerekli olan işlem kumaşa uygulanmalıdır.  Yanmazlığın iplikten olduğu durumlarda kolaylıkla kir-leke itici apre uygulanabilir.

 

• Otel odalarında duvardan duvara perde yapılmadığı durumlarda; ışık sızmasını minimuma indirmek için perde ölçüsü, cam kenarlarından en az 30cm taşarak hesaplanmalıdır.

 

• Keten kumaşlara kuru temizleme yaptırılması tavsiye edilir. İlk temizlemede bir ton renk açma ihtimali vardır. Talimatında yıkama var ise sadece soğuk su ile yıkanmalı ve kurutucuda kurutulmamalıdır. Çok kırışan kumaşlardır.

 

• İpek kumaşların; renk dayanıklılığı çok yüksek olmasına rağmen kumaş dokusu çok hassastır. Yıkanmaz, kuru temizleme yapılmalıdır.

 

• Pamuk kumaşlar; yüksek ısıda yıkandığında çeker. Yıkamalara karşı renk dayanıklılığı fazla değildir. Esnektir ve ütülemeye karşı dayanıklı olmasına rağmen kırışmaya eğilimlidir.

 

• Asetat, Rayon ve Viskoz iplikten dokunmuş kumaşlar oldukça yumuşaktır ve renk dayanıklılıkları yüksektir. Statik elektrik taşırlar

 

• Polyester ve Naylon iplikten dokunmuş kumaşlar ısıya karşı çok duyarlıdırlar, ılık su ile yıkanmalı ve ılık ütü yapılmalıdır. Renk dayanıklılıkları yüksektir ve fazla kırışmazlar.

 

• Lekeli bir tekstilin en kısa sürede, ısı ve ışığa maruz bırakılmadan leke çıkarma işlemine girmesi gerekir. Aksi taktirde leke fixe olur. Leke soğuk su ile çıkartılmalıdır.

 

• Nano ortamda kumaşın yapısına kazandırılan aktif gümüş iyonları sayesinde anti-bakteriyel özellik kazanan kumaşların kullanımı ile hastanelerde ve yoğun trafiğe sahip mekanlarda mikrobun yayılması önlenir.

 

• Kumaşlara kazandırılan yanmazlık özelliği alev almazlık anlamındadır. Kumaşlara üretim sonrası uygulanan apre yöntemi ile veya iplik üretimi esnasında ipliğe kazandırılan alev almazlık özelliği ile sağlanmaktadır. Apre uygulamalarının yıkanma ile etkisi azalmaktadır. İplikten yanmaz olan ürünler kullanım süresince alev almaz özellikte olmaktadır. Kalıcı olan yanmazlık,  apreli yanmazlık yöntemine göre daha maliyetlidir.

 

• Vinyl duvar kaplamalarının yapıştırma işlemi en az 15 derece sıcaklıkta yapılmalıdır. Duvar kaplamaları 15 derece sıcaklıkta, kuru ve temiz bir alanda depolanmalıdır.

 

• Vinyl duvar kaplamalarındaki lekeler ılık ve sabun bazlı deterjanlar ile sünger yardımı ile aşağıdan yukarı doğru temizlenmelidir. İsopropil, alkol vb aktif solventler içeren bir deterjan kullanılmamalıdır. Kurulama işlemi yumuşak bir havlu ile yapılabilir.

 

• Duvar kaplamasını yapıştırmadan önce duvarın nem oranı ölçülmelidir. %5’ten fazla nem içeren yüzeylerin kuruması beklenmelidir. Rutubet problemi olan yüzeylerin yapıştırma işleminden önce uygun kimyasallar ile rutubetsiz hale getirilmesi gerekir.

 

• Duvar kaplamaları metraj hesabı yapılırken  % 7 ila % 10 oranında montaj firesi eklenmesi tavsiye olunur.